Těšte se na…

12.05.2014 21:32

V červnu, kdy budeme v Cáchách na pouti, se tam otvírají tři výstavy: „Místa moci“, „Karlovo umění“ a „Ztracené poklady“.

„Chceme vám historii vyprávět“, říká kurátor výstavy Frank Pohle. „Je to něco jiného, než jen ukazovat exponáty.“  Začínají multimediální překvapeními, která jsou připravena na freskách v Korunovačním sále radnice. Měla by být vstupem do dvorského života nebo snahou odlehčit strukturu moci. Detaily jsou důležité. Jako ten, kdy voják na koni ve franckém obleku hlídá vchod do parkuru. Preparovaného koně půjčilo Muzeum Krále Alexandra z Bonnu; je to římský arabský plnokrevník, na kterém se jezdilo v roce 800.

Výstava se chce ptát a odpovídat. Cestoval Karel jako poutník, obchodník, diplomat nebo císař? Co znamenalo vynést rozsudek? Karel musel vést války, aby byli všichni spokojeni. Sbližovalo to elity a staralo se to o obrovský prostor zkušeností. Karel tak zažil to, co dříve nemohl. Viděl, co je třeba, když chtěl spoluhrát „první ligu“. To zřetelně návštěvníkům ukazuje výstava „Karlovo umění“ v Centru Charlemagne ve Lvím domě naproti radnici, kde vládnou přísná klimatizační pravidla, aby byly ochráněny vzácné pergamenty z doby Cášské dvorské školy. Aby byl vypůjčitel přesvědčen, musely být garantovány a dohovořeny dobré podmínky. Na výstavách najdou návštěvníci 43 exponátů, které patří k církevním vzácnostem. Odkrývají časový úsek až do pozdního středověku a mají ukotvení v karolínském času.

Multimediálně láká zvláštní výstava k 1200. roku od smrti Karla Velikého. Návštěvníci mezi jiným zažijí, co vládce konal a co ještě dnes listiny z onoho času prozrazují. Návštěvníci si budou moci i listovat v replice „Capitulare de villis“ – v předpisu o správě koruny, zřejmě z roku 814, který vydal v Cáchách benediktýn Alkuin. Dále uvidí vzácnou mozaiku vodních ptáků ze 4. století, náušnice zlatníka z 8. století, denár s portrétem Karla Velikého nebo segmenty kola od vozu se z 7/8. století.

V Centru Charlemagne, kde je výstava „Karlovo umění“, najdou návštěvníci na dvou úrovních vzácné rukopisy i zlatnické vzácnosti, které potvrzují, že císař byl podporovatelem umění a vědy. Založil Cášskou dvorní školu, která vyvinula zvláštní karolínské písmo. Najdou tam např. Evangeliář sv. Denise z 2. poloviny 9. století, stříbrný stojan ze ztraceného procesního kříže z let 817-824, část Evangeliáře z 9. století a misku na hostie patřící kostelu, který Karel Veliký založil.

Cášská klenotnice se pod názvem „Ztracené poklady“ vrací ke svým vlastním pokladům. V antickém Proserpinově sarkofágu byl zřejmě franský vládce Karel Veliký 28. 1. 814 pochován. Dodnes se toto grandiózní umělecké dílo nachází v Cášské klenotnici. Ještě dalších 43 exponátů - jako ztracené poklady - jsou na světle božím v době výstavy pro návštěvníky. Emailová plaketa z pozlaceného měděného kovu z roku 1165, Vita Caroli Magna – životopis Karla Velikého z 15. století nebo schránka ze slonové kosti z roku 1804, kterou klenotnici darovala Josefína, manželka Napoleona.

Exponáty zapůjčila Francie, Holandsko, Itálie, Rakousko, Švýcarsko a Anglie. Své vzácnosti přidalo samozřejmě i Německo samé.


Tvorba webu zdarma s Webnode Webnode