Příprava tří výstav...
Jak si dřívější vládci zajišťovali svou moc?
"Místa moci" je nazvána kulturněhistorická výstava v Korunovačním sále radnice, kterou by bylo pravděpodobně nejvhodnější jako vidět první. Místo výstavy je také zároveň velmi reálné místo historických a současných politických událostí: Korunovační sál stojí na základech bývalého karolínského korunovačního sálu, kde byli po staletí korunováni králové Svaté říše římské. Dnes je zde udělována každý rok mezinárodní Cena Karla Velikého za zásluhy za jednotu Evropy.
Výstava se zabývá základními otázkami týkající se Karla Velikého a jeho přínosu: Jak si představujeme Cáchy v dobách karolínských? Co dělala cášská falc jako centrum moci a jak si vedla pod kulturním mikroskopem franské říše? Jak se dařilo vládcům vybudovat svou moc, upevnit ji a zajistit si ji?
Prohlídka neprozrazuje jen minulost, ale rozšiřuje pohled až do bezprostřední současnosti: Jak se změnily mechanismy vlády center moci od té doby až dodnes, do 21. století?
Bojovník v plné parádě
Deset zastávek v Korunovačním sále ukazuje stopy rozvoje evropské moci a vládních struktur. Uvítají návštěvníky nejprve jako cestující po rezidenci Karla Velikého, a umožní jim nahlédnout do života na císařském dvoře.
Za kulisami k tomu osvětlují role a osudy lidí, ukazují bojovníky v plné zbroji. Zaměřují na ně multimediální zdroje, stejně jako při prezentaci Karlova schrány ve 3D tak, abychom poznali historie názorně.
"Karlovo umění" v Centre Charlemagne ukazuje 30 špičkových exponátů, které pocházejí především z karolínské doby, ale také vybrané objekty z dřívějších dob a jiných tehdejších stylů.
V prezentaci pokladů vyniká nádherný a mimořádně jemný přebal knihy z tzv. Lorsch Evangeliar. Je to jeden z nejznámějších karolínských rukopisů. Vznikl ve dvorské škole Karla Velikého v Cáchách, byl zdoben zlatem a fialovou barvou.