Pouť do Cách - se staronovou tradicí, Prof. Vladimír Blažek
Představuji si, jak by se Karel IV. i Karel Veliký asi usmívali, kdyby byli 20. června L. P. 2014 spolu s námi tělesně přítomni v jejich nádherné cášské katedrále při slavnostní liturgii k zahájení letošní pouti - "Aachener Heiligtumsfahrt 2014".
Už více než 700 roků již lidé přicházejí jako poutníci do Cách na tyto tradiční slavnnostní dny. Tentokrát jich bylo dle údajů cášského biskupství více než 125 tisíc, a to z mnoha zemí a krajin světa. Jejich společným cílem bylo uctění čtyř textilních svátostin, které jsou vedeny jako poklad v katedrále v Cáchách od dob Karla Velikého. Vypráví se, že Karel sám dostal tyto svátostiny kolem roku 800 našeho letopočtu jako dar z Jeruzaléma. Od roku 1349 se - dle tradice založené našim Karlem IV. - zmíněné relikvie vyjmou každých sedm let během slavnostních nešpor a za úcasti vedoucích představitelů města, arcbiskupství i evropské křesťanské komunity z Marianské relikvijní schrány a jsou pak po dobu deseti dnů ukazovány přítomným poutníkum. Jedná se o šaty Panny Marie, které měla mít na sobě při narození Krista, pleny a bederní rouška Páně - jeho první a poslední oděv - a plátno, do kterého byla zabalena hlava Jana Křtitele, tedy jedinečné památky na vtělení a umučení Božího Syna a odkazy na vzor a role svatých, které mnohým mohou pomoci v úsilí poznávání víry. U mnohých poutníků vyvolává tento blízký kontakt se zmíněnými církevními památkami světového významu ve společenství
s mnoha ostatními velmi osobní a nezapomenutelný zážitek. Věřím, že to bylo tak i u Vás všech poutníků a našich přátel z Čech, Moravy a Slovenska, kteří jste na sebe vzali mnohé štrapáce dlouhé cesty a přijeli k nám do Cách v tak hojném počtu i letos. O staronové tradici snad lze mluvit proto, že Kulturní spolek Cáchy-Praha jiz v roce 2006 a 2007 různými akcemi v Praze, Kladně, Olomouci, Brně, Žilině a jinde představil starodávný cášský poutní rýtus, vyzval k jeho obnovení a měl již před sedmi lety tu čest, mnohé z Vás zde poprvé pozdravit. Pro vedení Kulturního spolku Cáchy-Praha a všechny jeho členy bylo mimořádnou radostí a potěšením, i letos s Vámi "putovat Cáchami" a mít možnost i letos Vám připravit zázemí pro malá zastavení a přátelská setkáni, jakými například bylo prominentní místo pro primátora statutárního města Kladny ing. Dana Jiránka, který slavnostnímu vyjímání svátostin mohl přihlížet ze vzálenosti několika málo metrů, obr. 2) či společné pohoštění ve farním sále Sv. Sebastiána (obr. 3), kostela cášské čtvrti Königshügel - královský kopeček. Zmínit chci, že se posledního zúčastnili i studenti z Čech i Slovenska. Mnohé naše kontakty tím byly osvěženy, mnohé nově navázany, mnohá, často i spotánní setkání zcela jistě přispěla k oné krásné, přátelské a vstřícné atmosféře, která během poutních dnů visela nad městem.
Nyní jsou cášské poutě 2014 již historií. Cášské textilní svátostiny, ony chudobné a přesto tak fascinující, zachované a tradičně uctívané kousky látky, byly opět na sedm let uloženy. Na zcela bezpečném místě v nádherné relikvijní schráně v kněžišti katedrály, její zámek byl podle starého rítu opět zalit olovem, klíč rozdělen na dva díly a dán do opatrování biskupovi a primátorovi města Cách.
A co my nyní? Víme, co nás spojuje. Motto letošní poutě "Glaube in Bewegung" nám k tomu dává impuls i odvahu. Snažme se pozitivní stránky našich společných evropských dějin a tradic v lásce a úctě předávat dalším.
Rád bych zakončil tuto čerstvou vzpomínku na letoční pouť slovy z Prodané nevěsty: Těšíme se na Vás v roce 2021 opět v Cáchách - když nám Pan Bůh zdraví dá.....